Jak czyścić winyle i jak dbać o płyty winylowe?

Płyty winylowe przeżywają w ostatnim czasie renesans. Coraz więcej osób decyduje się na umiejscowienie w centralnym miejscu swojego domu stylowego odtwarzacza winyli, aby w wolnej chwili oddawać się przyjemności płynącej z delektowania się muzyką.

Aby jednak winyle mogły posłużyć nam przez długi czas, zadbać należy o stosowną ich pielęgnację. Jeśli będziemy robić to niewłaściwie i przy użyciu nieprawidłowych akcesoriów oraz środków czyszczących, możemy w łatwy sposób je uszkodzić, a tego przecież byśmy nie chcieli.

Poniżej przedstawiamy więc garść przydatnych informacji na temat właściwej pielęgnacji winyli, które szczególnie przydadzą się osobom początkującym w swojej przygodzie z tymi popularnymi płytami.  

 

Odkurzanie płyt winylowych

Jak dbać o płyty winylowe? Jeżeli pokrywa je gruba warstwa kurzu, nie należy wkładać ich do odtwarzacza - można bowiem w ten sposób przyczynić się do uszkodzenia delikatnej igły gramofonowej. Zasada ta odnosi się także do płyt zabrudzonych oraz odkształconych. Takich nie możemy odtwarzać!

Regularne czyszczenie winyli jest niezwykle ważne, jako że nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się one czyste, w ich rowkach może gromadzić się kurz, co wiele osób bagatelizuje. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż winyl jest tworzywem sztucznym, które ze względu na pole elektrostatyczne mocno przyciąga kurz. Ten osadza się na płycie podczas jej odtwarzania, a następnie jest przenoszony do koperty. Do czyszczenia płyt winylowych najlepiej używać specjalnej szczotki z węglowym włosiem. Czynność tę wykonywać powinno się na talerzu gramofonu. Równie ważne jest regularne czyszczenie igły. W tym celu wykorzystać można tę samą szczotkę lub zaopatrzyć się w jej mniejszą wersję, którą również można zakupić w wielu sklepach.

 

Mycie winyli

Jak czyścić winyle? Jeżeli w ich rowkach znajduje się kurz lub tłuste plamy, zabrudzona w ten sposób płyta nadaje się do mycia. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalną myjkę. Ma ona konstrukcję, w której bez problemu umieszcza się winyl. Jest ona utrzymywana przy pomocy specjalnych docisków w pudełku, które wypełnia się dołączonym do kompletu płynem. Płytę obraca się ręcznie, na skutek czego znajdujące się w środku skrzynki szczotki usuwają pokrywające ją zabrudzenia.

Dostępne są również profesjonalne myjki do płyt winylowych, z których najwyższą jakość oferują myjki ultradźwiękowe. Music-space właśnie w ten sposób dba o czystość oferowanych używanych płyt winylowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl