Twój koszyk jest obecnie pusty!
Jak działa płyta winylowa?
Ich brzmienie jest niepodrabialne i jedyne w swoim rodzaju. Winyle, o których mowa, dzisiaj przeżywają swój renesans. Jest to zjawisko niezwykle ciekawe, zważywszy że obecnie dominują na rynku cyfrowe nośniki muzyczne oraz platformy streamingowe. Mimo to część melomanów z upodobaniem odkrywa na nowo głębię dźwięków dobywających się z gramofonu. Właśnie – skąd bierze się wspaniałe i charakterystyczne brzmienie płyt winylowych?
Winyle – trochę historii
Jako że sami jesteśmy wielkimi fanami czarnych krążków, powracająca moda na słuchanie winyli niezmiernie nas cieszy. Co ciekawe, sama idea płyty gramofonowej narodziła się około 140 lat temu, a na jej pomysł wpadł nie kto inny tylko słynny twórca żarówki – Thomas Edison. Pomysłodawca nie doprowadził wówczas projektu do końca. Pierwsza płyta na winylu miała swoją premierę nieco później. W roku 1948 Columbia Records wypuścił pierwszy 12-calowy czarny krążek.
Co sprawia, że winylowe płyty są wyjątkowe?
Każdy z nas, nawet jeśli nie miał okazji słuchać muzyki z gramofonu wie, jak wygląda winyl. Krążek posiada charakterystyczne wyżłobienia i rowki wokół płyty. To właśnie one są nośnikami informacji audio. W środku rowka znajdują się drobne nierówności, które wprawiają w ruch igłę gramofonu. Samo tłoczenie płyt jest dosyć skomplikowanym przedsięwzięciem, a gotowe krążki trzeba dodatkowo chronić przed zarysowaniami i wysokimi temperaturami. Mimo to, firmy zawiadujące rynkiem muzycznym wracają do nich, co jest pokłosiem rosnącego zainteresowania melomanów, którzy znowu chcą usłyszeć ciepły dźwięk dobywający się z winyla, którego nie sposób porównać do brzmienia płyt CD czy audio umieszczonego w sieci.
Jeśli i Wy jesteście zapalonymi kolekcjonerami czarnych krążków lub chcecie rozpocząć swoją przygodę z gramofonową muzyką, odwiedźcie nasz sklep online! Mamy tu pokaźną i ciągle powiększającą się kolekcje z winylami. Kochamy muzykę bez względu na gatunek, dlatego znajdziecie u nas prawdziwe perełki od wykonawców rockowych, bluesowych czy współczesnych artystów.