Dlaczego płyty winylowe?

Odtwarzane na gramofonach płyty cieszyły się popularnością do końca lat osiemdziesiątych. W późniejszym czasie zostały wyparte przez płyty kompaktowe. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mimo, że płyty CD w dalszym ciągu mają swoich zwolenników, coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z winylami - czy to wyciągając z szafy stare adaptery, czy decydując się na zakup nowego sprzętu.

Jakie są tego przyczyny? Mogą być całkowicie różne. Z jednej moda lub  sentyment do muzyki odtwarzanej z gramofonu oraz fakt, że coraz więcej zespołów wydaje swoje nowe płyty również w wersji winylowej. Jest to więc prawdziwa gratka dla koneserów muzycznych, którzy systematycznie uzupełniają swoje kolekcję winyli o nowe wydania popularnych płyt.

Jakie są więc główne zalety płyt winylowych, dzięki którym przekonały do siebie już tyle osób?

 

Niepowtarzalne brzmienie

Dlaczego płyty winylowe? Wpływ na ich rosnącą popularność może mieć między innymi ich unikalne brzmienie, które przez wielu fanów czarnych płyt jest uznawane za znacznie lepsze niż to, które zapewniają płyty CD. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż umieszczone na winylach nagrania brzmią nieco inaczej niż ich cyfrowe wersje. Wpływ na to może mieć między innymi to, że fizyczne właściwości omawianego nośnika nie umożliwiają zastosowania dużej kompresji dynamiki utworu. Co za tym idzie - nagrywana na płyty winylowe muzyka podlega zupełnie innemu masteringowi niż jej kompaktowy odpowiednik.

Warto również zdać sobie sprawę z faktu, że płyta jest nośnikiem analogowym, co wiąże się z brakiem tak zwanego „krojenia” utworów poprzez ich próbkowanie. Co więcej, dźwięk odtwarzany z płyty gramofonowej jest znacznie cieplejszy i przyjemniejszy dla ucha niż ten płynący z płyty kompaktowej. Sprawia to, że można znacznie bardziej wczuć się w słuchaną muzykę.

 

Możliwość obcowania z muzyką

Odtwarzanie muzyki z płyty winylowej wymaga wykonania pewnych czynności, które możemy nazwać wręcz rytuałami: wyczyszczenia winyla, niekiedy manualnej obsługi gramofonu i wstawania co kilka piosenek w celu zmiany strony. Mimo charakterystycznego szumu i konieczności regularnego czyszczenia, spore grono osób ceni sobie ceremoniał towarzyszący słuchaniu płyt winylowych. Co więcej, dziś nie stanowi problemu zakup czarnej płyty wykonawców popularnych przed laty, czy też ścieżki dźwiękowej do ulubionego filmu. Wystarczy przejrzeć oferty sklepów internetowych, aby trafić na prawdziwe, kolekcjonerskie perełki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl